Answer:
15-3r
Step-by-step explanation:
A expression cannot have a equal sign only = + or -
If you have questions feel free to ask me! :)
11. A scuba diver's elevation changed by -123 feet every minute. This was
1½ times the rate of change for a second scuba diver. What was the rate of
change in elevation of the second scuba diver in feet per minute?
Answer:
The rate of change in elevation for the second scuba diver is -82 feet per minute.
Step-by-step explanation:
-123 feet every minute.
1.5x more than 2nd diver.
-123/1.5 = 2nd diver rate
2nd diver rate = -82
The rate of change in elevation of the second scuba diver in feet per minute is -82 feet per second.
Given that, a scuba diver's elevation changed by -123 feet every minute.
What is constant rate of change?When something has a constant rate of change, one quantity changes in relation to the other. For example, for every half hour the pigeon flies, he can cover a distance of 25 miles. We can write this constant rate as a ratio. For ratios, it's always a good idea to state both units in whole terms.
1½=1.5 times the rate of change for a second scuba diver
Now, rate of change in elevation of the second scuba diver
= -123/1.5
= -82 feet per second
Hence, the rate of change in elevation of the second scuba diver in feet per minute is -82 feet per second.
To learn more about the constant rate of change visit:
https://brainly.com/question/13448675.
#SPJ2
what is the answer to the problem
Answer:
Read the explanation
Step-by-step explanation:
Equation:
= 3 + d = 81
= 3 + d - 3 = 81 - 3
d = 78
How many days:
78 days
the sum of two numbers is 66 and their difference is 4. find the numbers
Please help me again! What is the slope of this line? Answer must be a fraction... Much appreciated, friends!♡♡ ♡\(´▽ `)ノ♡
rewrite the expression 6 2/4 + 9 3/4x + 5 3/4 + 7 3/4x
Answer:
3(16x+9)/4
make sure it's a fraction
Answer:
27 11/4x
Step-by-step explanation:
First we add the similar parts of the expression.
Whole numbers
6 + 9 + 5 + 7 = 27
Then we add the fractions that dont have x.
We only add the numerators (2 and 3) and dont change the denominators (4)
2/4 + 3/4 = 5/4
Now we add the ones with x.
5/4 + 3/4x + 3/4x = 11/4x
Now we combine those parts together, making
27 11/4x
sorry if Im wrong
A window is being replaced with tinted glass. The plan below shows the design of the window. Each unit length represents 1 foot. The glass costs $18 per square foot. How much will it cost to replace the glass? Use 3.14 for π.
Answer:
it will cost 56.52
Step-by-step explanation:
Stephanie wants to buy s tomato plants, and Diego wants to buy d tomato plants. Each plant costs $7. Stephanie will use a coupon that gives them $25 off the total cost of all their plants.
If Stephanie buys 6 tomato plants, and Diego buys 4 tomato plants, how much will they pay after using the coupon?
A
$21
B
$45
C
$85
D
$243
Answer:
Required Expression : 7·(s + d) - 25
Step-by-step explanation :
Cost of each plant both buys = $7
No. of plants Stephanie wants to buy = s
Total cost of plants bought by Stephanie = 7·s
No. of plants Diego wants to buy = d
Total cost of plants bought by Diego = 7·d
Total cost = 7·s + 7·d
= 7·(s + d)
Discount applied through coupon = $25
So, Total cost of all their plants with discount = 7·(s + d) - 25
Evan's science class placed some metal balls on a scale. They used a red ball that weighed 5/13 of a pound, a yellow ball that weighed 10/17 of a pound, a green ball that weighed 5/13 of a pound, a blue ball that weighed 4/13 of a pound, and a gray ball that weighed 6/17 of a pound. What was the total weight of the metal balls?
Answer:
2 4/221 = 2.018
Step-by-step explanation:
5/13+10/17+5/13+4/13+6/17 = 2 4/221 = 2.018
use the "Dividing polynomial box method" to solve the problem below".
Answer:
divide x^2+x-8 to x-4
Step-by-step explanation:
The equation y=2000x represents the number of miles, y, that the satellite Space Explorer flies in x hours. Find the rate of change.
Answer: 2000 miles in 1 hour.
Convert 100 pounds to kilograms. (1 pound = 0.454 kilogram)
0.00454 kilogram
4.54 kilograms
45.4 kilograms
454 kilograms
Answer:
45.4 kilograms
Step-by-step explanation:
since 1 pound is 0.454 kilograms to find 100 pounds we move the decimal point twice to the right to get 45.4 kilograms
hopes this helps please mark brainliest
Answer:
Step-by-step explanation:
45.4 i think
Can you guys help me please
and please take your time✌
Answer:
A, the lamp is producing light and heat
Step-by-step explanation:
The picture can prove it.
Answer:
The answer is A hope that helped
Step-by-step explanation:
The height of a building is proportional to the number of floors. If the building is 135 ft with 9 floors, how many floors does this build have? How tall would the building be if it had 15 floors?
A fruit juice recipe calls for 2 parts orange juice and 8 parts pineapple juice. Which proportion can be used to find the amount of orange juice, j, that is needed to add to 18 L of pineapple juice?
2 over 8 equals j over 18
8 over 2 equals j over 18
8 over j equals 2 over 18
16 over 18 equals j over 100
The correct proportion to use to find the amount of orange juice, j, needed to add to 18 L of pineapple juice is:
2/8 = j/18
This proportion relates the ratio of orange juice to pineapple juice in the recipe (2:8) to the amount of orange juice needed to add to 18 L of pineapple juice. By cross-multiplying, we can solve for j as follows:
2/8 = j/18
218 = 8j
36 = 8*j
j = 36/8
j = 4.5
Therefore, you would need to add 4.5 L of orange juice to 18 L of pineapple juice to create the fruit juice recipe that calls for a ratio of 2 parts orange juice to 8 parts pineapple juice.
Answer:
2 over 8 equals j over 18Step-by-step explanation
2 over 8 equals j over 18
This proportion represents the ratio of orange juice to pineapple juice in the recipe. By setting up the proportion, we can solve for the value of 'j,' which represents the amount of orange juice needed.
So, the correct proportion is:
2 over 8 equals j over 18
if you are brave go to the link in the picture
Answer:
nice its a rick roll but i didnt fall for it
What is the better buy?
14-ounce bag of Lays Potato Chips that cost $3.25
or
16-ounce bag of Doritos that costs $3.55?
Answer:
16-ounce bag of doritos that costs $3.55
The owner of a house paints this attic wall. There is a small rectangular window in the wall. One litre of paint covers 6.5 m 2 . a) What is the area that is to be painted? b) The paint comes in 1-L cans. How many cans does the owner need? Explain your answer.
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Complete the statement.
If a transversal intersects two parallel lines, then _____ angles are supplementary.
same-side interior
corresponding
acute
alternate interior
Answer:
Same Side interior
Step-by-step explanation:
Just trust me
Answer:
same-side interior
Step-by-step explanation:
If a transversal intersects two parallel lines, then same-side interior angles are supplementary.
1. What is a reasonable distance between two cities?
200 km
200 m
200 cm
200 mm
Party B: $850 flat fee for 31 to 50 guests
What is the initial cost?
Answer:
B) 850
Step-by-step explanation:
The initial cost is the base price or flat fee that is paid before any extra charges are added on.
estimate 42.8 + 31.2
Math question someone pls explain how to answer it I am stuck pt.3
Answer: 49.2 yd 2
Step-by-step explanation:
You must know the formula for surface area. The surface area would be A=2(wl+hl+hw), Plug in the numbers, and then solve. You will get 49.2.
The ordered pairs below represent a linear function.
(3/4, 6 1/4), (1 1/4, 7 3/4), (x, y)
Which values could be the value of x and y?
Answer:
x can be any real number, and y is the corresponding number according to the function y=3x+4
Step-by-step explanation:
We find the function first, by finding the slope.
Using this formula, m= (y1-y2)/(x1-x2)
= (31/4 - 25/4)/(5/4 - 3/4) = 3/2÷1/2 = 3
Now we can find the y-intercept by substituting it as b, and x and y as one of the points.
y=mx+b
25/4=9/4+b
b=4
And now you fill out the format, y=mx+b with your newfound values of m and b,
y=3x+4
From this function, you can input any real number (x) and get your corresponding value (y).
What is 9 3/7 in simplest form?
Answer:
I dont think it can be simplified
Step-by-step explanation:
Answer: 66/7 is chi answer
Step-by-step explanation:
Is 60 • 10 to the power of 2 =600,000
Answer: No
Step-by-step explanation:
The wording used implies (60*10)^2
Which is 360,000 because 600 * 600
If you meant 60*(10)^2 then you have 60 * 100 which is 6000
So neither is 600,000
Answer:
It’s 6000
Step-by-step explanation:
1. Find the area of the parallelogram with the base B and the height H
B= 82 cm
H= 16.6 cm
A. 1,361.2 cm^2
B. 6,724cm^2
C. 137.78 cm^2
D. 98.6 cm^2
Ten mangos and twelve avocadoes cost $23. Five mangos and four avocadoes cost $10. How much do one mango and one avocado cost?
Answer:
$2.15
Step-by-step explanation:
Let mango be m
Let avocado be a
10m + 12a = 23
5m + 4a = 10
Let's get rid of the mangos in the second equation
10m + 12a = 23
-2 x (5m + 4a = 10)
Now we get:
10m + 12a =23
-10m -8a = -20
Add both the equations and we get:
4a = 3
a = $0.75
since we know that one avocado is for $0.75, we can use this value to find the cost of one mango.
5m + 4a = 10
5m + 4(0.75) = 10
5m + 3 = 10
5m = 7
m = 1.4
So, we now know that a mango cost $1.4
To find the cost of one mango and one avocado:
a + m = 0.75 + 1.4 = 2.15
Therefore, the cost of one mango and one avocado is $2.15
The required cost of one mango is 1.4 and cost of one avocado is 0.75.
What is an equation ?An equation is a combination of different variables, in which two mathematical expressions are equal to each other.
Given that,
Cost of ten mangos and twelve avocados is $23,
And cost of five mangos and four avocados is $10.
Let cost of mangoes be represented as M and cost of avocados be represented as A,
The equation can be written as,
10 M + 12 A = 23 (1)
5 M + 4 A = 10 (2)
By solving equation (1) and (2),
M = 7/5 = 1.4
N = 3/4 = 0.75
The cost of one mango is 1.4 and cost of one avocado is 0.75.
To know more about Equation on:
brainly.com/question/187506
#SPJ2
Which of the following choices best describes the expression (2x + 1) − (x + 32)
Question 3 options:
equivalent to 12x − 1
equivalent to x − 12
not equivalent to 12x − 1
or x − 12
Help please I'm tired and I just need help with this one
Answer:
My answer would be y=x times 4 because every 4 packs of honey you get, the number goes up times 4.
Example: 4x4=16, 8x4=32
Hopefully that explains it.
Westin performed an experiment in which he randomly pulled a marble from a bag, recorded its color, put it back, and then repeated. He did this 36 times, and 9 of those times he pulled a purple marble.
Which bags of marbles are good models for this experiment?
Select two that apply.
A ) 4 purple, 5 blue, 2 green, 1 red
B ) 4 purple, 5 blue, 2 green, 1 red
C ) 9 purple, 9 red, 9 green
D ) 9 purple, 9 red, 9 green
E ) 1 purple, 1 blue, 1 green, 1 red
F ) 1 purple, 1 blue, 1 green, 1 red
G ) 4 purple, 4 blue, 4 yellow, 4 orange
Answer:
Step-by-step explanation:
Based on the experiment, 9 times he pulled a purple marble out of the 36 trials.
That means he has a 1/4 probability of pulling a purple marble
This means that the purple marble ideally makes up one-quarter of the total marble in the bag.
Choice G and F satisfy the condition as stated above.
Hope that helps!