Answer:
-5
Step-by-step explanation:
Let y = answer
x-2=y
x=-3 (given)
y= -3-2
y = -5
What is the radius
258.75=3.14r²12
The value of the radius is 2.62.
Given,
258.75=3.14r²12.
We need to find the radius from this expression.
What is the volume of a cylinder?It is given by:
V = \(\pi\) r² h
Where r is the radius and h is the height.
Write the given expression
258.75=3.14r²12
This can be compared with the volume of a cylinder
V = \(\pi\) r² h
V = 258.75
\(\pi\) = 3.15
r²
h = 12
Find r.
258.75=3.14r²12.
r² = 258.75 / 3.14 x 12
= 6.86703
r = square root 6.86703
r = 2.62
Thus the value of the radius is 2.62.
Learn more about cylinder here:
https://brainly.com/question/15891031
#SPJ1
Please help I’ll mark you as brainliest if correct!!
Answer:
a) 27 b) 5 c) 16 d) 7
Step-by-step explanation:
Thoriso can either walk to school at 5 km/h or ride her bicycle at 15 km/h if she rides her bicycle it takes her 10 minutes to get to school. Is this direct or indirect proportion? Give a reason for your answer
Answer:
With the bicycle it takes 10 minutes at 15km/h
15÷6 =2.5 km Is the distance to the school.
If she walks 2.5 km at the rate 5km/h it will take
30 minutes
As the distance is half the time taken is also half at the rate 5km/h
1hr÷2= 1/2 h is equal to 30 minutes.
Reasoning:
Well, since riding her bicycle is three times faster than walking, it will take her three times longer if she walks. So 30 minutes.
Thoriso travels using each method are not proportional, this is an indirect proportion problem.
What is speed?
Speed is defined as the ratio of the time distance traveled by the body to the time taken by the body to cover the distance. Speed is the ratio of the distance traveled by time. The unit of speed in miles per hour.
We can start by converting the speed of Thoriso's walking and biking into meters per second (m/s) for easier calculation.
Walking speed = 5 km/h = 5/3.6 m/s (since 1 km = 1000 m and 1 hour = 3600 seconds)
Biking speed = 15 km/h = 15/3.6 m/s
We can then calculate the distance Thoriso travels to get to school using each method.
Distance walked = speed x time = (5/3.6) m/s x t hours (since 10 minutes = 1/6 hour)
Distance biked = speed x time = (15/3.6) m/s x 10/60 hours
Simplifying these expressions, we get:
Distance walked = (5/3.6) x (1/6) km = 1.39 km
Distance biked = (15/3.6) x (10/60) km = 0.42 km
Since the distances Thoriso travels using each method are not proportional, this is an indirect proportion problem. This is because the distance Thoriso travels when walking is significantly longer than the distance she travels when biking, despite the fact that she travels at a faster speed when biking.
To know more about Speed follow
brainly.com/question/6504879
#SPJ2
(a + 3)-(a + 2) Please help bc im stuck :>
Answer: 1
Step-by-step explanation:
We are given (a + 3) - (a + 2)
To think of this another way, we can distribute the negative sign out into the (a + 2)
(a + 3) -(a) - (2)
Now our expresssion looks like this:
(a + 3) - a - 2
Simplifying, we get
a - a + 3 - 2
The a terms cancel leaving us with
3-2
and that equals
1
Answer:
1
Step-by-step explanation:
1. Rewrite
: (a+3)-(a+2) = a + 3 - a - 2
2. Subtract
: 3-2 = 1 ... so now the equation is a + 1 - a
3. Combine like terms
: a -a = 0 (the a's cancel out) ... now you're left with 1
Since there is nothing left, your answer is 1.
A study team was discussing how to multiply 6x^10 by 12x^2.
Andrea said, "The answer is 72x^20"
Bernard said, "No, the answer is 18x^20"
Carmen disagreed and said, "No, the answer is 72x^12"
Finally, Diego concluded, "You are all wrong. The answer is 18x^12"
Are any of these students correct? How do you know? Explain.
The correct option is that C. Carmen disagreed and said, "No, the answer is 72x^12"
How to illustrate the exponent?The exponent is the number of times that a number is multiplied by itself. It should be noted that the power is an expression which shows the multiplication for the same number. For example, in 6⁴ , 4 is the exponent and 6⁴ is called 6 raise to the power of 4.
It should be noted that when dividing exponents with same base, we will subtract the powers and when multiplying them, we will add the powers.
Here, the study team was discussing how to multiply 6x^10 by 12x^2. Therefore, this will be:
= 72 × x^(10 + 2)
= 72x^12.
Learn more about exponents on
brainly.com/question/13669161
#SPJ1
Please help me understand this handwriting can some pls re write and label I DONT UNDERSTAND CURSIVE :(
Answer:
7:01
29%
Doyan of low
Shiman 1-R-1
Flous 1-1 Gambe 1-4-20
12 dual purpose
Martins 1-2-3 Flores 1-2, 1-3, 14
Gamba 2-1-5
Custand 1-4, 2-1
Conditions " humanitarian groups Salahiel 1-1-1, 1-1-2, 1-2-3 1-R-5, 2-L-2, 2-L-3, 2-14, 2-1-5, 2-RI
Flores 1-30
Munting 1-2-4
Gumbon 1-1-3 CDP 1-1-3
Status oppose ending 742 Montoya 1-1, 1-2, 1-3
federal courts challenge
Gamboa 1-R-2 Custom 1-7
CDP 1-L-36, 1-2-4
de Vogue 1-2-1, 2-1-5, 2-L-6
7 expulsions at boders
root causes textul Amer.
Cop 1-L-34, 1-1-2, 1-R-4
Border Report 1-2
CDP 1-R-2, 1-R-3 Montoya 1-8
Custarda 2-2
=
CLOSE
Hopes this helps :)
f(n) =n^3 - 1 help me please!!!!!
Given that
f(n) = n^3 -1
when
n = 1
f(n) = 1^3 - 1
= 1 - 1
= 0
when
n = 2
f(n) = 2^3 - 1
= 8 - 1
= 7
when
n = 3
f(n) = 3^3 - 1
= 27 - 1
= 26
when
n = 4
f(n) = 4^3 - 1
= 64 - 1
= 63
solve pls brainliest
Answer:
-80
-60
Step-by-step explanation:
both are negative
Kevin's bank deducts a service fee from his account every month.
In one year, the bank deducts a total of $90 in fees. Twice each
month, Kevin's paycheck is directly deposited into his account.
The amount of each paycheck is $1,150. Which expression
represents the monthly change in Kevin's bank account?
The expression that represents the monthly change in Kevin's bank account is $2,300 - $7.50 = $2,292.50
How to find the expressionIn one year, which has 12 months, the bank deducts a total of $90 in fees. To find the monthly change in Kevin's bank account, we need to divide this total by 12:
Monthly service fee = $90 / 12 = $7.50
Kevin's paycheck is deposited twice each month, so his total monthly income from his paychecks is:
Monthly income = 2 * $1,150 = $2,300
Therefore, Kevin's monthly change in his bank account is:
Monthly change = Monthly income - Monthly service fee
Monthly change = $2,300 - $7.50 = $2,292.50
So the expression that represents the monthly change in Kevin's bank account is $2,300 - $7.50 = $2,292.50
Learn more about expression at:https://brainly.com/question/1859113
#SPJ1
Find two positive numbers whose difference is 14 and whose product is 1976
The positive numbers that the difference is 14 and the product is 1976 are 38 and 52.
How to find the positive numbers?The difference of the positive numbers is 14 and the products of the positive numbers is 1976.
The positive numbers are the numbers that are greater than zero.
Positive numbers includes fractions, In general, positive numbers are natural counting numbers.
Therefore,
let the numbers be x and y
Hence, the difference of the positive numbers is 14.
x - y = 14
The product of the positive numbers is 1976. Therefore,
xy = 1976
Make x the subject of the formula in equation(ii)
x = 1976 / y
Substitute the value of x in equation(i)
1976 / y - y = 14
14y = 1976 - y²
solve the quadratic equation formed.
y² + 14y - 1976 = 0
Hence,
y² - 38y + 52y - 1976
y(y - 38) + 52(y - 38)
(y - 38)(y + 52)
Therefore,
y = 38 and y = -52
The number is positive .
Therefore, we can only use 38.
y = 38
Substitute the value of y in equation(i)
x - 38 = 14
x = 14 + 38
x = 52
Therefore, the positive numbers are 38 and 52.
learn more on positive numbers here: https://brainly.com/question/22696821
#SPJ1
find f(2) PLEASE HELP SOLVE!! MATH!!!
The numeric value of the function f(x) = 14/[3 + ae^(kx)] at x = 2 is given as follows:
f(2) = 0.172.
How to obtain the numeric value of the function?The function for this problem is defined as follows:
f(x) = 14/[3 + ae^(kx)]
When x = 0, y = 2, hence we can obtain the coefficient a as follows:
2 = 14/(3 + a)
6 + a = 14
a = 8.
Hence:
f(x) = 14/[3 + 8e^(kx)]
When x = 1, y = 1/2, hence the coefficient k is given as follows:
0.5 = 14/(3 + 8e^k)
1.5 + 4e^k = 14
4e^k = 12.5
e^k = 12.5/4
k = ln(12.5/4)
k = 1.14.
Hence:
f(x) = 14/[3 + 8e^(1.14x)]
Then the numeric value of the function at x = 2 is given as follows:
f(2) = 14/[3 + 8e^(1.14(2))]
f(2) = 0.172.
Learn more about the numeric values of a function at brainly.com/question/28367050
#SPJ1
The probability that a house in an urban area will be burglarized is 6%. If 10 houses are randomly selected, what is the probability that none of the houses will be burglarized?
Answer:
\((\dfrac{94}{100})^{10} \ or\ \approx 0.54\)
Step-by-step explanation:
Given :
Probability that a house in an urban area will be burglarized,
\(p =6\%=\dfrac{6}{100}\)
To find:
Probability that none of the houses randomly selected from 10 houses will be burglarized = ?
\(P(r=0) =?\)
Solution:
This question is related to binomial distribution where:
\(p =\dfrac{6}{100}\)
\(\Rightarrow\) Probability that a house in an urban area will not be burglarized,
\(q =1-6\%=94\%=\dfrac{94}{100}\)
Formula is:
\(P(r=x)=_nC_xp^xq^{n-x}\)
Where n is the total number of elements in sample space and
x is the number selected from the sample space.
Here, x = 10 and
x = 0
\(\therefore P(r=0)=_nC_0p^0q^{10-0}\\\Rightarrow 1 \times (\dfrac{6}{100})^0\times (\dfrac{94}{100})^{10}\\\Rightarrow 1\times (\dfrac{94}{100})^{10}\\\Rightarrow (\dfrac{94}{100})^{10}\\\\\Rightarrow (0.94)^{10}\\\Rightarrow \approx 0.54\)
Amir bought a camera 5 year ago for RM1500. He plans to sell his camera at a price of RM1800. What percentage of the profit or loss?
Answer:
20% profit
Step-by-step explanation:
(1800-1500) / 1500 = 0.2
so 20% profit
Answer:
20% profit
Step-by-step explanation:
Hope this helps
For what value of c is a real solution to the equation 4x^2 - 8x+ c = 0?
The value of c is a real solution to the equation \(4x^{2}-8x +c\) = 0 is 4
What are Real mathematical solutions ?In algebra, a "real solution" is any answer to an equation that is a real number.
There is just one true solution where discriminant b2 - 4ac equals zero. The equation x2 + 2x + 1 = 0 has one solution, x = -1.
Depending on whether the discriminant is positive, zero, or negative, there are many answers to the quadratic equation that has been presented.
A positive discriminant indicates that the quadratic has two distinct real number solutions.
A discriminant of zero indicates that the quadratic equation has a repeating real number solution.
The quadratic equation given is
\(4x^{2}-8x +c\) = 0
For real solution
Discriminant = 0
\(b^{2}-4ac\) = 0
\(8^{2}-4(4)(c)\) = 0
64 - 16c = 0
-16c = -64
c = 4
The value of c is a real solution to the equation \(4x^{2}-8x +c\) = 0 is 4
To know more about Real Solution
https://brainly.com/question/4526506
#SPJ1
550 es 10 veces mayor que 500
Answer:
Eso es incorrecto 550 es mayor por solamente 50 numeros
Step-by-step explanation:
when u, v are nonzero vectors, then span{u, v} contains the line through u and the origin, as well as the line through v and the origin.
The span of the two vectors is the set of all linear combinations of the two vectors. This means that any point on the line through u and the origin, as well as any point on the line through v and the origin, can be written as a linear combination of u and v.
1. Start by taking two non-zero vectors u and v.
2. The span of the two vectors is the set of all linear combinations of the two vectors, which means that any point on the line through u and the origin, as well as any point on the line through v and the origin, can be written as a linear combination of u and v.
3. Therefore, span{u, v} contains the line through u and the origin, as well as the line through v and the origin.
The span of two non-zero vectors u and v contains the line through u and the origin, as well as the line through v and the origin. Any point on these two lines can be written as a linear combination of u and v.
Learn more about vector here
https://brainly.com/question/15709504
#SPJ4
Find the surface area of each figure. Round to the nearest tenth.
Answer:
Below,
Step-by-step explanation:
We have 3 rectangles and 2 triangles.
This = 6*10 + 8*6 + 6^2 + 2(1/2 * 6 * 8)
= 60 + 48 + 36 + 2 * 24
= 108 + 84
= 192 cm^2.
Question
In this polygon, all angles are right angles.
What is the area of this polygon?
Enter your answer in the box.
Answer:
do you have a picture of the polygon
Find the maximum value of s = xy + yz + xz where x+y+z=9.
From the constraint, we have
\(x+y+z=9 \implies z = 9-x-y\)
so that \(s\) depends only on \(x,y\).
\(s = g(x,y) = xy + y(9-x-y) + x(9-x-y) = 9y - y^2 + 9x - x^2 - xy\)
Find the critical points of \(g\).
\(\dfrac{\partial g}{\partial x} = 9 - 2x - y = 0 \implies 2x + y = 9\)
\(\dfrac{\partial g}{\partial y} = 9 - 2y - x = 0\)
Using the given constraint again, we have the condition
\(x+y+z = 2x+y \implies x=z\)
so that
\(x = 9 - x - y \implies y = 9 - 2x\)
and \(s\) depends only on \(x\).
\(s = h(x) = 9(9-2x) - (9-2x)^2 + 9x - x^2 - x(9-2x) = 18x - 3x^2\)
Find the critical points of \(h\).
\(\dfrac{dh}{dx} = 18 - 6x = 0 \implies x=3\)
It follows that \(y = 9-2\cdot3 = 3\) and \(z=3\), so the only critical point of \(s\) is at (3, 3, 3).
Differentiate \(h\) again and check the sign of the second derivative at the critical point.
\(\dfrac{d^2h}{dx^2} = -6 < 0\)
for all \(x\), which indicates a maximum.
We find that
\(\max\left\{xy+yz+xz \mid x+y+z=9\right\} = \boxed{27} \text{ at } (x,y,z) = (3,3,3)\)
The second derivative at the critical point exists
\($\frac{d^{2} h}{d x^{2}}=-6 < 0\) for all x, which suggests a maximum.
How to find the maximum value?Given, the constraint, we have
x + y + z = 9
⇒ z = 9 - x - y
Let s depend only on x, y.
s = g(x, y)
= xy + y(9 - x - y) + x(9 - x - y)
= 9y - y² + 9x - x² - xy
To estimate the critical points of g.
\($&\frac{\partial g}{\partial x}\) = 9 - 2x - y = 0
\($&\frac{\partial g}{\partial y}\) = 9 - 2y - x = 0
Utilizing the given constraint again,
x + y + z = 2x + y
⇒ x = z
x = 9 - x - y
⇒ y = 9 - 2x, and s depends only on x.
s = h(x) = 9(9 - 2x) - (9 - 2x)² + 9x - x² - x(9 - 2x) = 18x - 3x²
To estimate the critical points of h.
\($\frac{d h}{d x}=18-6 x=0\)
⇒ x = 3
It pursues that y = 9 - 2 \(*\) 3 = 3 and z = 3, so the only critical point of s exists at (3, 3, 3).
Differentiate h again and review the sign of the second derivative at the critical point.
\($\frac{d^{2} h}{d x^{2}}=-6 < 0\)
for all x, which suggests a maximum.
To learn more about constraint refer to:
https://brainly.com/question/24279865
#SPJ9
An aquarium holds 11.35 cubic feet of water, and is 2.6 feet long and 1.1 feet wide. What is its depth? Round your answer to the nearest whole number.
The depth is
feet.
The depth of the aquarium is approximately 4 feet when rounded to the nearest whole number (since 3.64 is closer to 4 than it is to 3 when rounded to the nearest whole number).
To calculate the depth of the aquarium, we need to use the formula for volume of a rectangular prism,
which is V = lwh where V is the volume, l is the length, w is the width, and h is the height (or depth, in this case).
Given that the aquarium holds 11.35 cubic feet of water, the volume of the aquarium can be represented by V = 11.35 cubic feet.We are also given that the length of the aquarium is 2.6 feet and the width is 1.1 feet.
Substituting these values into the formula for volume,
we get:11.35 = 2.6 × 1.1 × h
Simplifying this expression:
11.35 = 2.86h
Dividing both sides by 2.6 × 1.1,
we get:h ≈ 3.64 feet (rounded to two decimal places)
To learn more about : depth
https://brainly.com/question/1441593
#SPJ8
Using Order of Operations (PEMDAS), solve the following two expressions. Show all steps.
a. 7 + 3 · 5 – 4 ÷ 2 + 3
b. [(7 + 3) · 5 – 4] ÷ 2 + 3
Answer:
A:
Multiple: 3 * 5 = 15
Add: 7 + the result of step No. 1 = 7 + 15 = 22
Divide: 4 / 2 = 2
Subtract: the result of step No. 2 - the result of step No. 3 = 22 - 2 = 20
Add: the result of step No. 4 + 3 = 20 + 3 = 23
B:
Add: 7 + 3 = 10
Multiple: the result of step No. 1 * 5 = 10 * 5 = 50
Divide: 4 / 2 = 2
Subtract: the result of step No. 2 - the result of step No. 3 = 50 - 2 = 48
Add: the result of step No. 4 + 3 = 48 + 3 = 51
9514 1404 393
Answer:
a) 23
b) 26
Step-by-step explanation:
a) Perform the multiplication and division first, then the addition.
7 + 3·5 -4÷2 +3
= 7 +15 -2 +3
= 23
__
b) Evaluate parentheses first, then the rest of it. The multiplication and division are done before the addition at the same level.
((7 +3)·5 -4)÷2 +3
= (10·5 -4)÷2 +3
= (50 -4)÷2 +3
= 46÷2 +3
= 23 +3
= 26
_____
Additional comment
An appropriate calculator can evaluate these for you. The Go.ogle calculator reliably follows the order of operations. You can use an asterisk (*) for multiplication with that calculator.
Convert 506 minutes to hours and minutes.
Answer:
8 hours and 26 minutes
Step-by-step explanation:
To convert 506 minutes to hours and minutes, we can use the fact that there are 60 minutes in one hour.
First, we can divide 506 by 60 to find the number of hours:
506 ÷ 60 = 8 with a remainder of 26
This means that 506 minutes is equal to 8 hours and 26 minutes.
Therefore, the conversion of 506 minutes to hours and minutes is:
8 hours and 26 minutes
I don't need help but I am giving the answer to everyone :) hope it helps
The number of cannonballs in illustration is 506.
What is illustration?Math Illustrations enables you to produce more useful geometry figures for your students in less time by fusing the constraint-based design of Geometry Expressions with simple-to-use sketching and graphing features.
The number of cannonballs in the first layer = 1² = 1
Number of cannonballs in the second layer = 2² = 4
Number of cannonballs in the third layer = 3² = 9
So, the generalized formula to count the balls is given as
= n(n + 1) (2n + 1)/ 6
Here, n= the total number of layers
Put n =11
11(11 + 1)(2(11) + 1) / 6
= 11(12)(23)/6
= 3036/6
= 506
To learn more about illustration, visit:
https://brainly.com/question/17221744
#SPJ1
help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
to find the interest you simply just multiply the amount by the percentage, so:
$3000 × 3.5%
= $3000÷100×3.5
=$105
f(n)=n^2-4;find (-1)
Answer:
-5
Step-by-step explanation:
f(-1) = -1^2 - 4
f(-1) = -1 - 4
f(-1) = -5
Find the coordinates of the midpoint of segment LP with endpoints: L(4, 2) and P(0, 2)
Step-by-step explanation:
here,
midpoint of line segment LP
=( X1 +X2÷2 , Y1 + Y2÷ 2)
=(4+0÷2 , 2+2 ÷2)
=(4÷2 ,4÷2)
=(2,2)
Therefore the midpoint of segment LP with L (4,2) and P (0,2) = (2 ,2).
Suppose a jar contains 17 red marbles and 32 blue marbles. If you reach in the jar and pull out 2 marbles at random, find the probability that both are red.
The probability that both are red marbles = \(\bold{\frac{17}{147} }\)
What is probability?"It is finding out the possibilities of the occurrence of an event."
Formula to find the probability of an event:"P(A) = n(A) / n(S)
where, n(A) is the number of favorable outcomes of an event A
n(S) is the total number of outcomes for an experiment"
For given example,
A jar contains 17 red marbles and 32 blue marbles.
If we pull out 2 marbles at random, we need to find the probability that both are red.
The number of possible outcomes,
\(\Rightarrow n(S)=^{49}C_2\\\\ \Rightarrow n(S)=\frac{49!}{2!(49-2)!}\\\\ \Rightarrow n(S)=1176\)
The number of possible outcomes of selecting both the red marbles.
\(\Rightarrow n(A)=^{17}C_2\\\\ \Rightarrow n(A)=\frac{17!}{2!(17-2)!}\\\\ \Rightarrow n(A)=136\)
The probability that both the marbles are red,
\(\Rightarrow P(A)=\frac{n(A)}{n(S)}\\\\ \Rightarrow P(A)=\frac{136}{1176}\\\\ \Rightarrow P(A)=\frac{17}{147}\)
Therefore, the probability that both are red marbles = \(\bold{\frac{17}{147} }\)
Learn more about the probability here:
brainly.com/question/11234923
#SPJ2
8. The table shows four transactions (in dollars) for a bank account. The balance
before the transactions was $89.50. What is the balance after the transactions?
Show your work
Date
Transaction Type
Deposit Withdrawal
17.25
11/4
11/4
11/7
35.90
10.77
11/11
3.02
Step by step pls
Our starting value: $89.50.
Deposits means putting money in the account, so money will increase.
Withdrawal means that you are depleting the account, so money will decrease.
1. 11/4 - Deposited $17.25
So you will add $89.50 + $17.25 = $106.75
2. 11/4 = Withdrawal $35.90
So you will subtract $106.75 - $35.90 = $70.85
3. 11/7 - Deposit $10.77
So you will add $10.77 + $70.85 = $81.62
4. 11/11 - Withdrawal of $3.02
So you will now subtract $81.62- $3.02 = $78.60
$78.60 is our final balance! I hope this helps!
can you help me with this task please? thank you!!
Answers:
7. 4/50 + 30/50 = 34/50 = 17/25
8. 8/12 - 7/12 = 1/12
9. 90/100 + 2/100 = 92/100 = 23/25
10. 16/36 + 9/36 = 25/36
11. 17/15 - 5/15 = 2/15
12. 7/16 + 6/16 = 13/16
13. 8/20 + 5/20 = 13/20
14. 2/14 + 7/14 = 9/14
What is the product ? (7x^2 )(2x^3 +5)(x^2-4x-9)
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Edge 2021